Dizel Partikü Filtresi (DPF) İle İlgili Temel Bilgiler

Dizel Partikül Filtresi Faydaları

Dizel araçlar, solunum problemlerine ve kardiyovasküler hastalık risklerine yol açabilecek kurumlar (partikül maddeler) üretirler ve partikül filtresini tıkarlar. Partikül Filtresini temizleyerek bu kurumlardan kurtulabilirsiniz.

partikül filtre temizliği

Hem sağlığa hem de atmosfere zararlı olan bu kurumların (partikül maddelerin) atmosfere geçmesini önlemek amacıyla, 2009 yılından itibaren üretilen modern dizel otomobillerin egzoz kısımları Dizel Partikül Filtresi ile donatılmıştır.

Amaç, otomobillerden havaya salınan partikül madelerin %80 oranında önemli bir azalış sağlanmasıdır. Fakat otomobil teknolojisi, partikül temizleme sistemine tam ayak uyduramamaktadır.

Dizel yakıtlardaki kalite düşüklüğü ve kullanıma bağlı sorunlar nedeniyle Dizel Partikül Filtresi (DPF) tam olarak performans gösterememekte ve DPF arızası meydana gelmektedir.

Partikül filtresinden tam performans almak için mutlaka partikül filtrenizi düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizleme işlemine rejenerasyon denilmektedir. Rejenerasyon süreç içerisinde değişik şekillerde yapılmaktadır. Bunlar:

  • Aktif Rejenerasyon
  • Pasif Rejenerasyon
  • Zorunlu Rejenerasyon

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.