Dizel Partikül Filtresi (DPF) Rejenerasyonu I Salih Usta

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Rejenerasyonu

2009 yılından itibaren tüm dizel araçlarda zorunlu hale gelen Dizel Partikül Filtresi yani DPF ekzoz hattı kısmında yer almaktadır. DPF amacı içindeki özel yapısı sayesinde partikül emisyonlarının % 80 oranında azaltılmasını sağlamaktadır. Ancak yakıt, kullanım ve sistemsel kaynaklı nedenlerle DPF arızalanmaktadır. Bu durumda aracınızın hem yakıt tüketimi artar hem de performansı düşmektedir.

DPF Arızasında Ne Yapmalı

Öncelikle aracınızın Dizel Partikül Filtresini düzenli olarak kontrol etmelisiniz ya da alanında uzman servislerde kontrol ettirmelisiniz. Aracınız normal şartlarda Partikül Filtresini belirli koşullarda temizlemektedir. Bu temizleme işlemi “pasif jenerasyon” olarak adlandırılmaktadır. Pasif jenerasyon sıcaklığın yüksek olduğu koşullarda yapılmakta bu da araçtan araca değişmektedir.

Aktif Rejenerasyon

Şehir içi kullanımlarda genellikle araçlar kısa mesafede kullanıldığından, aracınızın ekzozu, Partikül Filtresini aktif jenerasyon için gerekli sıcaklığa ulaşamamaktadır. Aktif rejenenasyonda amaç ekzozun uygun şartlarda sıcaklığa ulaşması ve partiküllerin temizlenmesidir. Salih Usta aracınızın DPF arızalarına en uygun yöntemi size sunar ve siz kahvenizi yudumlarken aracınız ilk günkü gibi olur.